בורג'ומי, אחלציחה,וורדזיה

נגיע לבורג'ומי - עיירת נופש ומרפא בדרום-מרכז גאורגיה במחוז סאמצחה-ג'אוואחתי, והמרכז המנהלתי של נפת בורג'ומי. העיירה משתרעת בחלק הצפון-מערבי של ערוץ בורג'ומי על שפתו המזרחי של הפארק הלאומי בורג'ומי-חרגאולי, ברכס הרי הקווקז הקטן. מעיינות המים המינרליים, הנקראים אף הם מי בורג'ומי, מפורסמים בכל רחבי הגוש הסובייטי לשעבר., הנופש המפורסם בעולם בזכות המים המינרלים הרפואיים.

בורג'ומי ממוקמת בלב אזור מיוער בערוץ של נהר הקורה בגובה 900 מטר מעל פני הים. הערוץ הנקרא אף הוא על שם העיירה, נמצא במקום בו נפגשים רכס תריאלתי ורכס מסחתי, במקום המפגש של נהר הקורה עם שניים מיובליו. בסמוך לבורג'ומי נמצאות עיירות הנופש בקוריאני, ליקאני ), אצ'לבדדה, טאשיסקָרי , צאר'וורי וזמי. בקוריאני, עיירת נופש ואתר סקי שלג מפורסם, נמצאת במרחק 30 ק"מ מבורג'ומי, והיא מחוברת אליה בדרך צרה העוברת בערוץ גודסרתי צקאלי, וקו רכבת קטן שנסלל בתחילת המאה העשרים.

בורג'ומי ממוקמת בדיוק במרכז גיאורגיה, וכך מהווה מקום עצירה טוב בין הנסיעות הארוכות. זוהי עיירת מרפא קטנה ונעימה, המוקפת בנופים מוריקים יפהפיים ובמעיינות מים חמים, שמהם שואבים את מי בורג'ומי המפורסמים. בנוסף, העיירה היא נקודת ההתחלה של הטיולים והטרקים בגן הלאומי היפה בורג'ומי-חראגאולי וכמובן, לעיר המערות המיוחדת ורדזיה

מבוא בורג'ומי (Borjomi) היא עיירת מרפא, המוכרת בעיקר בזכות המים המינראליים המפורסמים, שנובעים בה – שנחשבים לבעלי סגולות רפואיות (וגם יש להם קצת טעם של תרופה – מעין סודה מלוחה-חמוצה-מרה). בורג'ומי נמצאת בתוך תפאורה יפהפייה בדמות עמק ירוק, ויש נהר העובר לאורכה. הכביש הראשי בבורג'ומי עובר לאורך הנהר ונקרא, כמובן, רוסטבלי (אחר כך הופך ל-Meskheti). על רחוב זה נמצאת התחנה המרכזית, וזהו גם הנתיב היוצא מהעיירה ומוביל לפארק הלאומי בורג'ומי-חראגאולי.

נבקר במנזר של סן שרפים של סרוב, שנבנה לפני מספר שנים תחת חסותו האישית של הבישוף של בורג'ומי ואת סרפים בקוריאן, שהשתתף באופן אישי בציור של הכנסייה. השטח ליד בית המקדש של שרפים מסודר בצורת של המקומות שבהם עבד הבכור הקדוש. תחת החופה יש אבן תפילה גדולה, ששוחזרה בדיוק כהתא של הנזיר עם סמל של אמא של אלוהים "רכות".

לאחר מכן נסע לכיוון העיר אחלציחה. שם נשאר ללילה.

אחלציחה ממוקמת בגובה 1,029 , משני צדי גדות הנהר הקטן פצחובי, המחלק את העיר לשניים: העיר העתיקה מצפון והעיר החדשה מדרום. פירוש שמה של העיר "אחל-ציחה" הוא: "המצודה החדשה".

ונתרשם היום השני של המסע שלנו מתחיל בסיור במצודת רבאט שבולט מעל העיר על מכוח מרשים של קירות בלתי נגישים. המילה "רבאט" בערבית פירושה "מקום מבוצר", למעשה, כל מבצר נקרא בשם הזה, אבלערות – וורדזיה.

אחת מערי המערות העתיקות ביותר בקווקז היא אופליסציחה (Uplistsikhe). המקום היה אתר פולחן פוליתאיסטי קדום, חשוב מאוד בגיאורגיה, טרם התנצרותה. ההרס שזרעו בה הערבים והמונגולים לא חיסל את כוחה של העיר. מלכי גיאורגיה בימי הביניים עשו את אופליסציחה לעיר מושבם, כשטביליסי נכבשה על ידי הערבים. עוצמתה הכלכלית נבנתה על קרבתה לדרך השיירות החשובה, מאסיה התיכונה לאירופה, ועם אתריה הגדולים נמנו אז גם מנזרים רבים וכנסיות חשובות. שגשוגה של טביליסי מן המאה ה-12 ואילך היה הסימן לירידתה של אופליסציחה, ואכן היום נותרו שרידים מן העיר העתיקה המקורית רק על פני כ-40 דונם, מתוך כ-95 שעליהם השתרעה בימי הביניים, וכן כמה כנסיות. השרידים הם, בעיקר, קבוצה גדולה של מערות חצובות בסלע, כולל תיאטרון, מערכות ניקוז וכנראה גם מה שהיו לפנים אתרי פולחן לשמש ומקומות להקרבת בעלי חיים לישויות קוסמולוגיות פרה-נוצריות.  עבור מה שהיה Akhaltsikhe, זה היה קבוע שם אמיתי. בשנת 2012 הושלם שחזור מלא של המבצר; נהרסו חורבותיה של מצודה עתיקה, ובמקומה, באמצעות רישומים ישנים וכרוניקות היסטוריות, הקימה חדשה.

כאן אתם יכולים לטפס לאורך הקירות ולטפס על המגדל, המציע נוף מרהיב של העיר וסביבותיה, להירגע בצל הגנים של המבוך הפנימי הנעים שלה. על שטח יש מוזיאון אתנוגרפי עם תערוכה עשירה, שבה יש ממצאים רבים של תקופת האבן והברונזה, ויש רובים תורכיים

עתיקים.

את הטיול שלנו נסיים בעיר המערות – וורדזיה